Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Bahçeli'nin erken seçim çağrısına kim ne dedi...17.4.2018 16:00:42
Bahçeli'nin "Türkiye'nin 3 Kasım 2019'u beklemesi bu şartlarda mümkün değil. Seçimler 26 Ağustos 2018 Malazgirt zaferinin yıl dönümünde yapılmalıdır" çağrısına tepkiler gelmeye devam ediyor.

ERDOĞAN: YARIN GÖRÜŞECEĞİZ

Erdoğan AKP grup toplantısında konutu. Erdoğan'ın konuşmasında 3 kez '2019' ifadesini kullanması dikkat çekti. 

Erdoğan grup toplantısı öncesi gelen bir soru üzerine "Şu an itibariyle bir yorumum olmayacak. Ama yarın Bahçeli ile bir görüşmem var" demişti. Grup toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, AKP kurmaylarıyla bir araya geldi.

KILIÇDAROĞLU: SEÇİM OLACAK VE BUNLARI GÖNDERECEĞİZ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısına ilişkin, "Seçim diyorlar ya olacak inşallah ve bunları göndereceğiz. Vatandaş gönderecek, bıktık artık. Artık bunlar devleti yönetemiyorlar" dedi.

TEZCAN: HODRİ MEYDAN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise açıklamasında "Hodri meydan, biz her zaman hazırız. Türkiye'nin sorunlarını çözecek tek yer millet iradesidir" dedi.

Tezcan sözlerinin devamında "Türkiye'nin hem içeride hem dışarıda iflas etmiş bir iktidar vardır, ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar kapıya dayanmıştır, kurun ateşi düşmüyor, Türkiye hem içeride hem dışarıda yalnızlaşan bir sürece girmiş, 16 milyon yoksulu olan ülke. Konuşuruz tarihi, 26 Ağustos da olabilir, bir hafta önce de olur sonra da olur. Sandık çağrısına biz evet diyoruz, yalnız millet çözecektir. Yalnız şunu da millete anlatmak zorundalar. Bugüne kadar ülkeyi tek adam koalisyonuyla bu noktaya taşıyanlar, bu kararı alırken istişare ettiler mi etmediler mi bilmiyoruz. Bunu da aynı şekilde ortak karar olarak paylaşabilirlerdi, paylaşmadılar. Biz de merakla büyük ortağın, büyük aktörün Erdoğan'ın ne diyeceğini merak ediyoruz." ifadelerini kullandı.

AKŞENER: TELAŞLANACAK BİR DURUM YOK

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin İstanbul İl Başkanlığı binasında yapılan toplantısında "Biraz evvel grup toplantıları yapıldı. Sayın Bahçeli'nin 26 Ağustos ile ilgili seçim talebini hep beraber duyduk. Eminim hepinizin kafasında 'İYİ Parti ne düşünüyor' diye bir soru vardır. Bizim açımızdan telaşlanacak bir durum yoktur" dedi.

Seçimin zamanında ya da erken yapılmasının kendileri açısından bir sorun olmayacağını kaydeden Akşener, "Sarayın büyük ve küçük ortağı neye karar verecek hep beraber göreceğiz" dedi.

HDP: AKP'Yİ DEVİRMENİN ZAMANI GELDİ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Bahçeli'nin erken seçime gidilmesine yönelik teklifini "AKP'yi devirmenin zamanı geldi, hodri meydan" ifadeleriyle değerlendirdi.

Buldan şöyle konuştu:

"Devlet Bahçeli, 26 Ağustos'ta erken seçim yapılma teklifinde bulundu. Kendi açıklaması olarak kimse görmesin. Devlet Bahçeli, Erdoğan'dan habersiz böyle bir kararı açıklayamaz. Erdoğan, tükürdüğünü yalamak istemiyor. Söyleyemeyeceklerini, kankası Bahçeli'ye açıklatıyor. OHAL varken bu ülke demokratik bir biçimde nasıl seçime gidecek? Eğer böyle bir karar aldıysanız, biz de HDP olarak 'Hodri meydan' diyoruz. Ve herkese çağrı yapıyorum. Bu ülkede AKP'yi devirmenin zamanı gelmiştir."

KARAMOLLAOĞLU: İSABETLİ OLUR

Saadet lideri Temel Karamollaoğlu, Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısıyla ilgili partisinin kararını açıkladı.

Karamollaoğlu, Bahçeli'nin erken seçim ilgili yaptığı açıklamayı uygun bulduklarını söyleyerek, “Türkiye'nin hakikaten bugünkü şartlarda daha ileriye gitmesi mümkün değil. Yani iktidar partisi, içinde yaşadığımız problemlere bir çözüm bulamıyor. Ne iktisadi yönden ne dış politikada. Bir şaşkınlık içerisinde, bundan dolayı bir erken seçim kararı isabetli olur kanaatindeyiz. Biz zaten bu çalışmalara hazırız. Bu çalışmalar şu anda bir bakıma yürüyor. Ama esas kararı nihayetinde iktidar partisi verecek. Bugün grup toplantısında pek bir ses çıkmamış, oradan bekleyip göreceğiz” dedi.

PERİNÇEK: KOLAY GÖZÜKMÜYOR

ATAN Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim açıklamasıyla ilgili olarak, "Bahçeli'nin belirlediği tarihte seçimlerin olması, hukuki şartlar nedeniyle o kadar kolay gözükmüyor" dedi.

Partisinin seçimlere hazır olduğunu söyleyen Perinçek, hükümetin ve MHP'nin zor durumda olduğunu belirti.

TÜSİAD: DOĞRU BULMUYORUZ

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Bloomberg'e yaptığı açıklamada iş dünyası olarak erken seçimi doğru bulmadıklarını belirterek, "2018 yılının yapısal reformlar ve enflasyonla mücadele yılı olmasını bekliyorduk" dedi.

Bilecik, "Erken seçim yapmak yapısal reform ve enflasyonla mücadele sürecini tamamen ortadan kaldırır. OHAL sürecinde seçim, Türkiye'yi dış dünyada zorda bırakır. Bugüne kadar cumhurbaşkanı, başbakan ve diğer siyasi liderlerden seçimlerin zamanında yapılacağına dair aldığımız mesajları tamamen desteklemiştik" diye konuştu.

EKONOMİ BAKANI: OLMULU BİR ADIM

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısına ilişkin, "Yeni sistemi kurup Türkiye'nin gelecekle ilgili o uzun yolculuğa çıkması lazım. Ekonomik anlamda da son derece öngörülebilirlik ve sürdürülebilirlik anlamında olumlu bir adım" dedi.

Zeybekci, AKP TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin, MHP lideri Bahçeli'nin çağrısıyla erken seçime gidilmesi halinde ekonominin nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine, bir an önce bu adımın atılması ve belirsizlik ortamının ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.İLGİLİ HABERLER