Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yön'den Haberler

Yüksel Mansur Kılınç, ÇKP Kongresi'nden bildiriyor...18.10.2017 12:58:29
Çin Komünist Partisi’nin 19. Ulusal Kongresi başladı. Pekin’deki Büyük Halk Sarayı’nda başlayan kongreyi dünyanın 134 ülkesinden binlerce basın mensubu, uluslararası gözlemci ve davetliler izliyor.

Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç da uluslararası gözlemci olarak ÇKP kongresinde.

Yön Radyo’da yayınlanan Bizim Stüdyo programına canlı olarak bağlanan Kılınç, kongrenin yapıldığı Büyük Halk Sarayı’ndan gelişmeleri anlattı.

İşte Yüksel Mansur Kılınç’ın Pekin’den bildirdiği gözlemler:

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Çin Komünist Partisi'nin 19. Kongresi bugün başladı.
Pekin'de bugün yağmurlu bir hava var.
Şu anda burada yerel saat 13.42. Saat 9'da başladı kongre.
Sabah saat 06.30 sularında kongrenin yapılacağı Halk Sarayı’na doğru yola çıktık.
Kongrenin açılış töreninin hemen ardından Genel Sekreter Xi Jinping kürsüye geldi.
Tam 3 saat 20 dakika Çin Komünist Partisi faaliyet raporunu sundu. Aslında bir anlamda açılış konuşmasını yaptı. 3 saat 20 dakika boyunca dinlenmeden konuştu ve kongre delegeleri, izleyiciler bu konuşmayı dinlediler.
Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri Xi Jinping geçen dönem seçilmişti yani 5 yıl önce. Bu kongrede de genel sekreter olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu konuda bir tereddüt yok.

Xi Jinping tarihi bir konuşma yaptı diyebiliriz. Konuşmasında Çin Komünist Partisi’nin bugüne kadar geçen tarihinin bir özeti ile son beş yılda yapılan çalışmaların özetini yaptı.
Yolsuzluk ve yoksullukla mücadele çok fazla ağırlık verdi. Geleceğe yönelik de perspektifleri ve Çin Komünist Partisi’nin bundan sonraki ufkunu çizmiş oldu.
Dünya barışına Çin Halk Cumhuriyeti’nin yaptığı katkı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sosyalizmde geldiği nokta, sosyalizm konusunda hangi noktaları aşmaları gerektiğine yönelik değerlendirmeler yaptı.


Şöyle söylenilebilir: Çin halk Cumhuriyeti 2020 yılında yani 3 yıl içerisinde ülkesinin tümünde -1 milyar 350 milyon insanın yaşadığı Çin'de- yoksul bırakmamayı hedefliyor. ÇKP'nin kuruluşunun 100. yılı olan 2033'de sosyalizme geçme noktasında orta gelir seviyesini aşmış Çin tarifi yaparak bundan sonraki hedeflerini belirtmiş oldu.
Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri’nin açılış konuşması aynı zamanda ÇKP'nin bundan sonra ki evrilme sürecinin de işaretini veriyor.
ÇKP kongresini izleyen 3 bini aşkın delegesi var. Bundan sonraki aşamada seçimler ve tüzük değişikliği var. Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri değişmeyecek ama yedi kişilik liderlik kadrosunda önemli değişiklikler olacak. Ayrıca 400 kişilik merkez komitesi ve polit büro yeniden belirlenecek.

Kongreyi diğer yanlarıyla da tarif edecek olursak bu Çin Komünist Partisi kongresi diğerlerinden farklı olarak dünyaya daha fazla anlatılma ihtiyacı hissedilen bir kongre olmuş. Bundan önceki kongrelerin dünyada bu kadar yankılandığı ya da yabancı basının bu denli izlediği söylenemez…2 bini aşkın yabancı basın mensubu var. 

İLGİLİ HABERLER