Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Erdoğan açıkladı... Doçentlik şartları değişiyor12.1.2018 16:04:45
Cumhurbaşkanı Erdoğan Marmara Üniversitesi'nde konuştu. Erdoğan, doktoradan doğrudan doçentliğe geçiş için "YÖK Başkanımıza bu talimatı verdik. Doçentliğin şartları da buna göre yeniden düzenlenecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü binasında "Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönümü Programı"nda konuştu. 

Konuşmasından satır başları:

Şahsımın mezuniyetinden bir yıl sonra bugünkü adını alan Marmara Üniversitesimiz 84 binin üzerindeki öğrenci ve 3277 öğretim üyesi ile ülkemizin önde gelen yüksek öğretim kurumları arasında mümtaz bir yere sahiptir. 

Pek çok milli sporcumuzun yetiştiği spor bilimleri fakültesi de başlı başına bir markadır. Üniversitemizin önünde çok büyük hedefler bulunduğunu biliyorum. Bir mezunu ve Cumhurbaşkanı olarak üniversitemize her konuda destek verdim, veriyorum. Maltepe ve Göztepe'deki külliyelerimizle ilgili çalışmaları yakından takip ediyorum. Maltepe, 2300 dönüm civarında bir arazi üzerinde, inşallah şu anda projenin son halini de kendilerinden göreceğim, son haline de bakacağız ve Maltepe'deki yer bittiği zaman Marmara Denizi'ne nazır ve külliye olarak bütün birimlerini bir araya toplayan bir üniversite olması bakımından efradını cami ağyarını mani olacak. 

Bir mezunu ve Cumhurbaşkanı olarak üniversitemize her zaman destek verdim, veriyorum. Üniversitemizin hedeflerine ulaşmak için çok daha gayret göstermeliyiz. Türkiye'nin dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına onlarca kurumla girmek zorundadır. 

Biz hükümete geldiğimizde milyonlarca gencimizin girmek için kapıda beklediği ama çok azının bunu başarabildiği bir sistem vardı. Arz talep böyle dengesiz olunca dershaneler gibi fırsatçı yapılar ortaya çıkmıştı. FETÖ de en parlak öğrencileri devşirebileceği bu yapıyı kullandılar. FETÖ bu ülkenin çocuklarına yaptığı kötülükle geleceğimizi çalmıştır. Göreve geldiğimizde üniversite sayımız 77'ydi şimdi çok şükür 185'e çıktı.

Doçentlik açıklaması

Yardımcı doçenlik unvanıyla ilgili çeşitli şikayetler vardı. Birçok arkadaşım, ahbabım var. Dinlediğimde ben de tatmin olmazdım. Bunun bir aldatmaca olduğunu da bilirdim. Yardımcı doçentliğin bir siyasi karar olduğunu bilirdim.Dedik bir öyle bir adım atalım ki, ara unvanı ortadan kaldırıp doktoradan doğrudan doçentliğe geçilmesini temin edecek çalışma yapalım. Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek. Doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak. Doktoradan sonra kazanan doçentliğe gidecek.

Her iş gibi akademi de adanmışlık gerektirir. Ben hocalarımızda artık bu azmi ve kararlılığı görüyorum. Türkiye'de imkan, para, kaynak sorunu yoktur. Bunların hepsine artık sahibiz. Çünkü israf ekonomisini bir kenara koyan iktidar var.  

 İLGİLİ HABERLER