Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Fuara ve kitaplara ilgi azaldı13.1.2018 06:02:28
11. Çukurova Kitap Fuarında bulunan yayıncılar ve yazarlar, kitaba ilginin eskiye göre azaldığına dikkat çekti.

Evrensel'in haberine göre kitaba ilginin eskiye göre azaldığını söyleyen yayınevleri genel olarak bunu ekonomideki kötü gidişe ve kriz beklentisine bağladı.

Okurlar daha çok fantastik ve bilim kurgu türlerini tercih etseler de toplumsal gerçekçi kitaplara, Marksist teori ve evrim kitaplarına da ilgi gösteriyor.


Marksist teori ve toplumcu edebiyat alanında kitaplar yayımlayan Kor Kitap’tan Burhan Coşar, geçen senelere göre fuarın durgun geçtiğini belirterek bunun nedeninin ekonomik kriz beklentisinin ve işsizliğin buna etki etmiş olabileceğini söyledi. Evrim Ağacı ile hazırlanan Evrim kitaplarına ilginin yoğun olduğunu dile getiren Coşar, “Gençler Marksist klasiklere ve Sovyet Devrimi’ni anlatan kitaplara ilgi gösteriyor.” dedi. 

KLASİK KİTAPLAR AZ OKUNUYOR

Bilim kurgu, fantastik ve çizgi roman kitapları yoğunlukta olmak üzere klasik ve toplumsal gerçekçi kitaplar da basan İthaki Yayınevi’nden Hakan Öztürk özellikle gençler arasında korku, gerilim kitaplarına ilginin klasiklere oranla daha fazla olduğunu ifade etti.

Okurların daha çok dünya çapında satılan “Best seller” kitapları tercih ettiğini dile getiren Öztürk şunları söyledi: “Ne yazık ki eskiye oranla klasik kitaplara daha az ilgi var. Ortaya çıkan yeni yazarlar daha çok dedektiflik ve polisiye, korku romanları yazıyorlar. New York Times’ın ‘Best Seller’ romanları seçmesi bunda etkili oluyor. Elimizde olan romanların filmlerinin zaten filmleri var; insanlar önce izleyip sonra okuyorlar.” 

Çınar Yayınları standında Rıfat Ilgaz’ın kitaplarını imzalarken Evrensel'e konuşan Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz, Münir Özkul’un hayatını kaybetmesinin ardından Hababam Sınıfı kitabına yoğun ilgi oluğunu ifade etti. Adana’nın işçi sınıfının yoğun olduğu bir il olması nedeniyle toplumcu gerçekçi kitaplara ilgi olduğunu söyleyen Ilgaz, “Yaşar Kemal, Orhan Kemal gibi işçi sınıfının yazarlarının var oluşu bunda etkili. Hayali romanlar, şiirler yaratılacağına halkın içinden gelen Sabahattin Ali’ler, Nâzım Hikmetler Rıfat Ilgazlar Orhan Kemaller bir nevi halkın pusulalarıdır. Bu günlerde bu konular unutturulmak istense dahi bu gerçek hiçbir zaman gözaltı edilmemesi gerekir.” diye konuştuİLGİLİ HABERLER