Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

TSK'daki itirafçı furyası ne anlama geliyor?13.1.2018 16:41:46
Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Pekin ve Emekli Hakim Albay Üçok, TSK içerisindeki FETÖ'cülerin 'itirafçı' olma durumunu değerlendirdi.

Son günlerde Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturmalarda dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı'na girerken FETÖ'cüler tarafından bacağından vurularak yaralanan ve sonrasında kahraman ilan edilen Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler'in eski Koruma Müdürü Yüzbaşı Burak Akın, FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle teslim olduktan sonra itirafçı oldu.

Yüzbaşı Akın'ın teslim olmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde 6 asker daha teslim olarak itirafçı oldu.

Peki, bu durum ne anlama geliyor? İtiratçılartaktim mi yapıyor? 

 Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ve Emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok Aydınlık'ın sorularını yanıtladılar.

Pekin ve Üçok'un değerlendirmeleri şöyle:

'İTİRAFÇI OLMAYA ZORLANIYOR'

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'in açıklamaları şu şekilde:

"TSK içerisinde MİT'e istihbarat toplama izni verildi. Silahlı kuvvetler içerisinde bulunan FETÖ'cüler tespit edilme endişesi yaşıyor. İhraç edilen örgüt üyelerine çok ağır cezalar veriliyor. TSK içerisindeki FETÖ'cüler tespit edildiği hissettirilerek itirafçı olmaya zorlanabilirler. Bu yöntemle TSK içersinde örgütün çözülme ihtimali var.

'TSK'YA İHTİYACIMIZ VAR'

Önümüzdeki süreçte Türkiye'nin ordusuna ihtiyacı var. Sınır ötesinde PYD ile sınırlarımızda ise PKK ve radikal dinci gruplarla mücadele verilecek. Türkiye, ABD'nin isteklerini karşılamadığı sürece saldırılar kısa vadede bitmeyecek. "

'TAKTİK YOK...'

Emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un açıklamarı şu şekilde:

"TSK içerisinde son süreçte etkin pişmanlıktan yararlanmak için itirafçı olan kişiler için teslim oldu demek doğru değil. Bu isimlerin daha önce FETÖ'cü olduğu tespit edildi. Ardı ardına itirafçı olan kişiler çıkınca herkesin aklına bu bir "Taktik mi?" sorusu geldi. FETÖ'cülerin teslim olma ve itirafçı olmalarını bir taktik olarak görmüyorum.

'KENDİLİĞİNDEN GİDİP TESLİM OLMA YOK'

TSK içerisindeki itirafçı olan kişiler ihraç edilmiyorlar. Sadece belli bir dönem görevden uzaklaştırılıyorlar. Tespit edilen kişiler itirafçı olarak hem görevde kalmak hem de tutuksuz yargılanmak istiyorlar. Bu durumu FETÖ ile mücadele kapsamında doğru bulmuyorum. Özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda FETÖ ile mücadele eden komutanlar tarafından bazı kişiler tespit edilip bunların itirafçı olması sağlanıyor. Dolayısıyla kendiliğinden gidip teslim olma durumu söz konusu değil.

 İLGİLİ HABERLER