Bizi takip edin
Bizi takip edin
Afrin Harekâtı

Harekâtın sıfır noktasında halkın durumu nasıl? 'Savaşın Sınırında' yaşayanlar anlatıyor...22.1.2018 17:39:17
Afrin’e sınır olan Hatay ve Kilis hattında yerleşim yerlerine atılan roketler nedeniyle halk tedirgin ancak bölgenin terörden temizlenmesi için harekatın başarı ile tamamlanmasına odaklanmış durumda.


Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) nin ABD destekli terör örgütleri PYD ve YPG’ye karşı başlattığı Afrin Harekâtı havadan ve karadan devam ediyor.

Türkiye genelinde halkın harekatı sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri’ne desteği büyük.

Savaşın yaşandığı Afrin’e sınır olan Hatay ve Kilis hattındaysa yerleşim yerlerine atılan roketler nedeniyle halk tedirgin ancak bölgenin terörden temizlenmesi için harekatın başarı ile tamamlanmasına odaklanmış durumda.

KIRIKHAN’DA HALK SINIR GÜVENLİĞİ İSTİYOR

Yön Haber’e konuşan Kırıkhan Olay Gazetesi’nin sahibi Mehmet Bilgin, 2011 yılından bu yana Suriye’deki savaştan en çok etkilenen bölgelerden birinin Kırıkhan olduğunu belirterek sık sık sınır ötesinden atılan roketlerden dolayı halkın endişe içinde olduğunu söyledi.

Suriye’nin ve özellikle sınır bölgesinin terör örgütlerinden bir an önce temizlenmesini istediklerini ifade eden Mehmet Bilgin, bu nedenle halkın Zeytin Dalı Harekatına desteğinin tam olduğunu söyledi.

Kırıkhanlı yerel gazeteci Mehmet Bilgin ile konuştuğumuz dakikalarda Kırıkhan’ın sınıra sıfır noktasındaki Kaletepe mahallesine roketle saldırı yapılıyor. Aynı zamanda olayın tanıklarından olan Mehmet Bilgin sözlerini şöyle sürdürüyor:

Afrin’e gönderilmek üzere Kırıkhan’a getirilen ÖSO birliklerinin kaldığı çadıra roket atıldı. Çadıra elektrik tesisatı döşeyen bir TEDAŞ görevlisi şehit oldu. En az 3 kişi de yaralandı. Çevrede panik yaşandı.  

SURİYELİLER VE KÜRT KÖYLERİNDEN DE HAREKÂTA DESTEK BÜYÜK

Sınırda sık sık güvenlik sorunu yaşandığı için halkın artık bıktığını belirten Bilgin, bu nedenle herkes  bu operasyonu destekliyor. Burada yaşayan Suriyeliler de destekliyor.  Köylerde yaşayan Kürt vatandaşlarımız da terörün bitmesini istiyor. Sınırın diğer tarafında yaşayanlar buradaki Kürt vatandaşlarımızın akrabaları. Daha önce PYD’liler yoktu. Sonradan Afrin’e geldiler. Köylerde yaşayanların huzurunu kaçırdılar. Operasyon başladıktan sonra valimiz, kaymakamımız, belediye başkanımız köylere gittiler, halkı dinlediler. Evlere bayrak dağıttılar. Burada herkes teröre karşı. Artık huzur gelsin, şeklinde konuştu. 

KİLİS’TE HER DAKİKA ROKET TEDİRĞİNLİĞİ

Afrin’e komşu Kilis Suriye’deki olayların etkisini en yoğun yaşayan illerin başında geliyor. Bir taraftan Suriyeli göçmen yoğunluğunun yarattığı sorunlar, bir yandan cihatçı terör gruplarının yarattığı tedirginlik öte yandan terör örgütü PYD’nin sürekli sınırın  öte yanından yaptığı tacizler…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kilis Merkez İlçe Başkanı Mehmet Akif Onur , ilde yaşanan son durumu Yön Haber’e anlattı.  

Dün akşam bir markete, bugün öğleden sonra da bir lisenin yanına roket düştüğünü belirten Onur, halk endişe içinde dedi.

Sınırın öte yanından sürekli top atışlarının ve çatışma seslerinin geldiğini ifade eden Mehmet Akif Onur sözlerini şöyle sürdürüyor: "Operasyon başladıktan sonra özellikle Suriyeliler çok sevindi. Afrin terör örgütlerinden temizlenirse göçmenler evlerine döneceklerini söylüyorlar. Halkın askerimize büyük desteği var. Bin an önce operasyon tamamlansın istiyorlar. Zaten asker Afrin’e girmeden teröristler kaçıp gitti. Kısa zamanda harekatın başarı ile tamamlanacağını düşünüyoruz."İLGİLİ HABERLER