Bizi takip edin
Bizi takip edin
Afrin Harekâtı

ABD silahlarının önemli bir kısmı Afrin'de ele geçirildi19.3.2018 14:15:46
Türkiye’nin ABD’yi terör örgütüne verdiği silahları geri alması konusunda defalarca uyardığını hatırlatan Bekir Bozdağ, "Maalesef toplamadılar. Silahları toplamak yine Türk askerine kaldı. ABD’nin terör örgütüne verdiği silahların önemli bir kısmı Afrin’de ele geçirildi" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, İstanbul’da Afrin operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"DAHA ÇOK İŞİMİZ VAR"

Afrin’de şu an kontrolün sağlandığını ancak Türkiye’nin bölgedeki işinin henüz bitmediğini söyleyen Bozdağ, “Daha yapacak çok işimiz var. Bugün meydana gelen bir patlamada orada siviller ve ÖSO mensupları hayatını kaybetti. Terör örgütü mensubu teröristler kaçmadan bölgede pek çok tuzaklama yaptığını biliyoruz. Öncelikle o bölgede bütün alanların bu tuzaklardan temizlenmesi, silah patlayıcı benzeri her şeyden arındırılması gerekiyor. Bu bir zaman alacaktır. Daha sonra terör örgütünün yakıp yıktıkları yerlerin imarı gerekecektir. Orada hayatın normalleşmesi için hızlı adımlar atamız gerekiyor. Bunun için önceden başlayan hazırlıklar var. Halk normalleşen bölgede, normal hayatına hızla dönecektir” diye konuştu.

"KENDİLERİ ÇEKİLMEDİLER, KORKUP KAÇTILAR"

Terör örgütüne yakın sosyal medya hesaplarından teröristlerin kendi isteği ile bölgeden çekildiğin yönünde paylaşımlar yapıldığına dikkat çeken Bozdağ, “Terör örgütü orayı Türkiye’ye bırakmış değil. Bunun altını çizmekte fayda görüyorum. Kendileri çekilmediler korktular kaçtılar. TSK karşısında daha fazla direnemeyeceklerini anladılar ve orayı bırakıp kaçmak zorunda kaldılar. Bölgede elde edilen mühimmata bıraktığınızda bunu çok net görüyorsunuz. Teröristler kendileri kaçmak zorunda kalmayıp stratejik olarak ayrılmayı tercih etselerdi oradaki silahları oradan alırlardı.

"SİLAHLARI TOPLAMAK TÜRK ASKERİNE KALDI"

ABD'nin terör örgütlerine verdiği silahların önemli bir bölümünün de Afrin'de ele geçirildiğini belirten Bozdağ şunları söyledi:

Biz ABD’ye ‘verdiğiniz silahları toplayın’ diye çağrıda bulunduk ama maalesef toplamadılar. Silahları toplamak yine Türk askerine kaldı. ABD’nin terör örgütüne verdiği silahların önemli bir kısmı Afrin’de ele geçirildi. Onlar artık toplanmış oldu. Artık geri kalan silahların toplanmasına ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesine sıra gelmiştir.

 

İLGİLİ HABERLER