Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı işkenceci...13.3.2018 18:00:16
ABD'de Tillerson'un görevden alınmasıyla Dışileri Bakanı olan CIA Başkanı Mike Pompeo, işkenceyi savunmasıyla biliniyor.

Pompeo, işkence yapan CIA çalışanları için de ‘liberal bir oyunun maşaları değil, kahramanlar’ ifadesini kullanmıştı. Guantanamo’daki esir kampının kapatılmasına da karşı çıkan muhafazakâr siyasetçi, İran’la nükleer anlaşmayı eleştiriyor, Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) yasadışı yolları da kapsayan bilgi toplama yöntemlerini savunuyor. Öyle ki, NSA’nın dünya çapında tepki çeken dinlemelerini sızdırmakla suçlanan Edwad Snowden’ın idam edilmesini istiyor.

15 TEMMUZ TWEET’İ

ABD’nin yeni dışişleri bakanı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ‘İslami totaliter bir diktatör’ olarak söz ettiği Twitter paylaşımıyla dikkat çekmişti.

Pompeo CIA başkanlığı sırasında da İran’la nükleer anlaşmanın çöpe atılması çağrısı yapmış, başkanlık seçimlerine Rusya müdahalesine ilişkin iddiaları ciddiye almadığını saklamamış ve Kuzey Kore’de rejim değişikliğinin memnun edici bir gelişme olacağını söylemiş bir isim. 

'TOTALİTER İSLAMİ DİKTATÖRLÜK'

Pompeo, Twitter'dan yaptığı bir paylaşımda Türkiye'yi İran'a benzeterek "ikisi de totaliter İslami diktatörlük" demişti.

Mike Pompeo, İran hükümetinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kadar "demokratik" olduğunu öne sürmüştü.

TÜRKİYE'Yİ ZİYARET ETMİŞTİ

Mike Pompeo, CIA Direktörü olduğu sırada Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirmişti. 

Geçtiğimiz yılın Şubat ayında yapılan ziyarette Erdoğan ile görüşen Pompeo, Suriye ve bölgesel meseleleri değerlendirmişti.

SURİYE KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİ

Pompeo geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarda ABD Savunma Bakanlığı ile YPG arasındaki ilişkiyi övmüştü.

Türkiye ile ABD arasındaki gerilimin sürdüğü dönemde konuşan Pompeo, "Pentagon Kürtlerle çalışarak iyi bir iş yaptı" demişti.İLGİLİ HABERLER