Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD: Suriye'den çekilmek için 3 şartımız var16.4.2018 10:01:25
ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD'nin Suriye'den çekilmek için 3 şartının olduğunu söyledi.

ABD'nin Suriye hükümeti ile kesinlikle doğrudan görüşmeyeceğini belirten Haley, ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına yönelik de “Hedef, Amerikan birliklerin eve dönmesi ama Suriye'den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız. Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için mücadele edeceğiz. DEAŞ'ın tamamen yenilmesi gerek ve üçüncü hedef İran'ın bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız” diye konuştu.

RUSYA'YA YENİ YAPTIRIMLAR

Rusya ile ilişkilere de değinen Haley, Suriye'deki kimyasal yalanını savunmaya devam ederek Suriye'nin kimyasal bulundurması ve yapmasına yardım eden Rus şirketlere yeni yaptırımlar uygulayacaklarını bildirdi.

Haley “Rusya'ya yaptırımlar geliyor. Hazine Bakanı Mnuchin, pazartesi günü bu yaptırımları açıklayacak. Yaptırımlar doğrudan Esad ve kimyasal silah kullanımıyla alakalı şirketlere uygulanacak.” dedi.

"MADURO, ESAD, İRAN... YANLIŞ AKTÖRLER"

Haley “Fox News Sunday” programında ise Rusya'nın Venezuela'da Maduro hükümetine, Suriye'de Esad'a destek vererek ve İran ile iş birliği yaparak “yanlış aktörlerle” çalıştığını, Rusya'nın “hiç iyi dostları kalmadığını” ve “olanların da Rusya'ya zarar verdiğini” söyledi.İLGİLİ HABERLER