Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttu..13.12.2018 14:13:50
Merkez Bankası politika faizini yüzde 24'te sabit tuttu.

Merkez Bankası, döviz kurlarındaki olası bir artışa engellemek gerekçesiyle, faizi indirimine gitmekten vazgeçti. Yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını yapan Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24’te bıraktı.

Piyasalarda kasım ayı enflasyon verilerinin ardından 13 Aralık’taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı dahil ‘erken faiz indirimi’ beklentisi fiyatlanmaya başlanmış ve TL değer kaybına uğramıştı. Bu gelişme üzerine Merkez Bankası (TCMB)  ve Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin açıklamaları gelmiş ve faiz indirimi beklentisi ortadan kalkmıştı.

 

Merkez Bankası eylül ayında, dövizi frenlemek gerekçesiyle, faizi beklentilerin çok üzerinde bir adımla yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseltmişti.

‘İKTİSADİ YAVAŞLAMA SÜRÜYOR’

Para Politikası Kurulu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.

SIKI PARASAL DURUŞ

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.”İLGİLİ HABERLER