Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Dünyadan emekçi kadınlarla birlikte direniş alanında 8 Mart kutlaması8.3.2018 20:33:09
DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü direnişçi Real Market işçilerinin direniş alanlarından biri olan Kozyatağı Metro Market önünde kutladı. Etkinliğe İtalya, Yunanistan ve İran'dan emekçi kadınlar da katıldı.

Nakliyat İş Sendikası, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınalar Günü'nde Real Market İşçileri'nin aylardır direnişlerini sürdürdüğü Kozyatağı Metro Market önündeydi. Yoğun yağmur altında yapılan eyleme Nakiyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu'nun Başkanlık Kurulu Üyesi olduğu Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) adına İtalya'dan USB sendikasından, Yunanistan'dan Tüm İşçilerin Militan Cephesi'nden (PAME) ve İran'dan İşçinin Evi örgütünden kadın işçiler de katıldı.

Eylemde Nakliyat İş üyesi, Tuvtürk Tuvsüd araç muayene istasyonlarında, Kocaeli MC Paketleme'de, Eskişehir Sarp Havacılık'ta çalışan kadın işçiler de yer aldı.

Eylemde söz alan emekçi kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün özüne uygun olarak anlaşılması ve kutlanması gerektiğini belirterek kapitalizmin 8 Mart'ı gerçek anlamından saptırıp kâr hırslarına uygun şekilde pazarlamasına tepkilerini dile getirdiler.

Eylemde Real Market direnişçisi kadınlar, Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve yurt dışından katılan emekçi kadınlar da konuşmalar yaptı.

Direniş alanındaki eylemin ardından emekçi kadınlar Bostancı'daki  Birleşik Metal İş Genel Merkezi'ne geçerek bir salon toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda söz alan Real Market direnişçisi kadınlar, direniş süreçlerini anlatarak mücadeledeki kararlılıklarını dile getirdi. Emekçi kadınlar, işçi sınıfının uluslararası mücadelesinin önemine de değinerek DSF'nin mücadelesini selamladı.

Nakliyat İş Senikası Genel Başkanı ve DSF Başkanlık Kurulu Üyesi Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Real direnişinde kadınların oynadıkları rolün öneminden bahsetti. Küçükosmanoğlu, 8 Mart'ın Suriye'de, Filistin'de, İran'da, Türkiye'de dünyadaki sömürüye karşı mücadele eden kadınların günü olduğunu belirterek kadın sorununun toplumsal bir sorun olduğunu, sınıflı toplum düzeninden kaynaklandığını ve kadının kurtuluşunun da işçi sınıfını kurtuluşundan, sınıflı toplum düzeninin ortadan kaldırılmasından geçtiğini vurguladı.

Yunanistan'da mücadele yürüten PAME adına toplantıya katılan Giotto Tavouları, Avrupa Birliği'nin işçi düşmanı politikalarını eleştirerek Yunanistan'daki kadın işçilerin maruz kaldıkları sömürüden bahsetti. Tüm dünyada kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmadıklarını ifade eden Tavouları, Yunanistan'daki işçi sınıfı mücadelesinden örnekler vererek işçi sınıfının uluslararası birlikteliğinin önemine vurgu yaptı.

DSF adına toplantıya katılan İtalyan USB sendikasından Paola Palmieri de, kapitalist ülkelerin kadınların birçok alandaki haklarını ellerinden aldığını ve kadınları sömürüye mahkum hale getirdiğini belirtti. Avrupa Birliği'nin işçi düşmanı politikalarıyla işverenlere işçi sınıfı karşısında güç verdiğini belirten Palmieri, Ortadoğu'daki savaşlara da değinerek emperyalist ülkelerin çıkarları için başlattıkları bu savaştan en büyük darbeyi emekçilerin, kadınların ve çocukların yediğini vurguladı. Palmieri, emekçi kadınların hakları için DSF'nin yürüttüğü mücadelelerden bahsederek örgütlenmenin ve mücadelenin önemini belirtti.

İran'dan İşçinin Evi örgütü adına katılan Sima Asghari, tüm dünyada kadınların ortak sorunlarının ve taleplerinin bulunduğunu, mücadelenin ortaklaşmasının önemini belirterek erkeklerin de bu mücadeleye destek olması gerektiğini dile getirdi. Kadınların çalışma hayatındaki sorunlarının yanısıra işsizlik sorunuyla da boğuştuğunu belirten Asghari, kadınların ortak mücadelesi sonucunda haklarını elde edeceklerini söyledi. 

Toplantıda Nakliyat İş üyesi kadın işçiler de söz alarak sendikalaşma mücadelelerini ve nasıl kazandıklarını aktardı.İLGİLİ HABERLER