Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

İşçiler hak, MediaMarkt kâr peşinde!14.3.2018 14:08:31
Real Market İşçileri gasp edilen hakları için aylardır mücadele etmeyi sürdürürken, bir Metro AG işletmesi olan MediaMarkt, yıl içinde ‘20’den fazla’ mağaza daha açarak kârını katlamanın peşinde. Hem de 95 milyon lira yatırımla…

İçlerinde 20 yıllık işçilerin de bulunduğu 1700 işçi, aylarca maaşları ödenmedikten sonra hileli bir iflas işlemiyle işlerinden atıldı, ödenmemiş maaşları ve tazminatları resmen gasp edildi.

Metro AG’nin, bünyesindeki işletmelerde gerçekleştirilen ‘hileli iflas’ yoluyla işsiz bıraktığı ve aylardır maaşlarını ödemediği Real Market işçileri 8 ay önce direnişe başladı. DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası, işçilerin üye oldukları sendika işveren yanlısı bir tutum sergileyince direnişe sahip çıktı. Metro AG’ye bağlı işletmelerinden biri olan MediaMarkt’ın mağazaları da işçilerin direniş alanlarından biri durumunda.

İŞÇİLERE YOK, YATIRIMA VAR

MediaMarkt Türkiye'nin yıllık değerlendirme toplantısında konuşan İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, 2018’de en az 20 mağaza açacaklarını söyledi.

Bu yıl mağaza yatırımları için 95 milyon lira harcayacakları bilgisini veren Gökyıldırım, 20'den fazla mağaza açacaklarını belirtti. Bu rakam, direnişçi işçilerin toplam alacaklarının birkaç kat fazlası demek oluyor…

Geçtiğimiz yıl benzer mağaza (like-for-like) satışlarında yüzde 26 ve toplam satışlarda yüzde 30 artış yakaladıklarını belirten Gökyıldırım, bu büyümelerini 2018'de de sürdürmeyi hedeflediklerini kaydetti.

PEKİ İŞÇİLER?

Real Market işçileri ise gasp edilen haklarını almak için Nakliyat – İş Sendikası önderliğinde direnişe devam ediyor. OHAL koşullarına rağmen İstanbul, Ankara, Konya, Adana Metro mağazaları önünde ve Metro AG bünyesindeki MediaMarkt gibi firmaların mağazaları önünde direnişleri haftanın belirli günlerinde sürüyor.

Direnişçi işçiler, vatandaşlara Metro ve MediaMarkt mağazalarından alışveriş yapmama çağrısında bulunuyor ve her açıklamalarında “Metro ve MediaMarkt’ın tüm mağazaları mücadele alanımızdır” diyor. 

Görünen o ki, MediaMarkt Real Market direnişçilerine yeni eylem alanları yaratacak…

real işçileri media markt ile ilgili görsel sonucu

real işçileri media markt ile ilgili görsel sonucu

 

İLGİLİ HABERLER