Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Halit Çelenk Hukuk Ödülleri sahiplerini buldu6.5.2017 07:50:59
Halit Çelenk Hukuk Ödülleri, Türkiye Barolar Birliği'nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen törende devrimci hukukçu Halit Çelenk bir kez daha anıldı...

6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş'in de avukatlığını yapan Halit Çelenk adına bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Hukuk Ödülleri", Ankara Balgat'daki Türkiye Barolar Birliği'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Yoğun katılımın olduğu etkinlikte açılış konuşmasını Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Avukat Başar Yaltı gerçekleştirdi. Konuşmasında hileli referanduma değinen Yaltı, mevcut yargının siyasal iktidarın intikam aracına dönüştüğünü ifade etti. Yaltı, "Yargıç polisleşiyor, polis yargıçlaşıyor" dedi.

Av. Başar Yaltı'nın açılış konuşmasının ardından Halit Çelenk'in hayatından kesitlerin yer aldığı fotoğraf karelerinden oluşan bir belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

Belgesel gösteriminin ardından Halit Çelenk Hukuk Ödülleri Seçici ve Düzenleyici Kurulu'nda yer alan Avukat Özlem Şen bir konuşma yaptı. "Bugün hukuk kürsüleri bağnazlığın dışına çıkamıyor" diyen Şen, "Savunmanlık bu memlekette yok sayılıyor" ifadelerini kullandı. Şen, "Savaş çığırtkanı sömürücü iktidar, kaybettiği seçimi devlet eliyle, hukuk aracılığıyla kazandığını ilan etti. Hukuk, toplumsal muhalefete karşı bir silah olarak kullanılıyor" şeklinde konuştu.

Şen, ödül alanların isimlerini ve eserlerini ilan ettikten sonra tören piyanist Dengin Ceyhan'ın piyano resitali ile devan etti.

SolİLGİLİ HABERLER