Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

İBB, FETÖ'nün büyük vurgununu aklıyor mu...15.4.2018 09:08:49
İBB Meclisi, FETÖ tutuklusu Kavurmacı’nın, 2012’de 33 milyon 391 bin liraya alıp, İBB’ye 368 milyon 923 bin liraya sattığı arsayla ilgili plan değişikliği yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, FETÖ’den tutuklu Ömer Faruk Kavurmacı’nın, 2012’de 33 milyon 391 bin liraya alıp, ardından da İBB’ye 368 milyon 923 bin liraya sattığı arsa ile ilgili plan değişikliği yaptı. Kavurmacı, geçen yıl istifa eden başkanı Kadir Topbaş’ın damadı.

"FETÖ'YE PARA AKTARMAK AKLANACAK"

Cuma günkü meclis toplantısında AKP’li üyelerin oylarıyla yapılan değişikliğe göre arsa park alanına alındı. Değişiklikle 6 bin 400 metrekarelik arsanın altına otopark, üstüne de cami inşa edilecek. Rapora olumsuz oy kullanan CHP adına konuşan Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, kararın, FETÖ’ye para aktarmayı aklamak anlamına geleceğini söyledi.

“Burada yapılacak en ufak imar tasarrufu, alışverişi ve parasal kayıpları aklamak anlamına gelir” diyen Ertuğrul Gülsever şunları kaydetti: “Bu konu daha önce meclisimizde çok tartışıldı. Biz, arazi sahiplerinin FETÖden yargılandığını, arazinin belediye tarafından alımının, FETÖ’ye para aktarma anlamına geldiğini söyleyip itiraz ettik. Suç duyurusunda bulunduk. Burada yapılacak en ufak imar tasarrufu, alışverişi ve parasal kayıpları aklamak anlamına gelir. Bizim önerimiz, bu dava sonuçlanana kadar, belediyenin uğratıldığı zarar netleşene kadar imar değişikliği yapılmamalı, olduğu gibi bırakılmalı.

Çünkü yapılacak en küçük değişiklik FETÖ’nün ekmeğine yağ sürer, ona payanda olanların aklanması anlamına gelir.”

İHALEYE ÇIKARILACAK

Kavurmacı’nın iş ortaklarından Metal Yapı Konut, Vatan Caddesi’ndeki arsayı 2012’de Kavran ailesinden 33 milyon 391 bin 659 liraya satın aldı. Arazinin imar planları 2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından değiştirildi. 2016 yılında Metal Yapı Konut, araziyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 368 milyon 923 bin 876 lira + KDV bedelle sattı. Arazi üzerindeki restoran ve market zincirine ait yapılar, kısa bir süre önce yıkılmıştı. İBB’nin önümüzdeki günlerde otopark ve cami projesi için ihaleye çıkacağı öğrenildi.İLGİLİ HABERLER