Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Usta sanatçı yaşamını yitirdi23.8.2018 11:41:59
Tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Toron Karacaoğlu yaşamını yitirdi.

Yönetmen, tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı olan Toron Karacaoğlu, tatile gittiği Ayvalık beldesinde aniden rahatsızlanarak yaşamını yitirdi.

Karacaoğlu cuma günü öğle namazını müteakip Altınoluk’ta toprağa verilecek.

Usta seslendirme sanatçısı olan Toron Karacaoğlu 1931 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Tiyatroya olan ilgisi nedeniyle 1947 yılında İstanbul’a gelen Karacaoğlu, sanat hayatına Beşiktaş ve Büyükdere Halkevi’nde başladı. Üç yıl süreyle İstanbul Belediye Konservatuarı’nda eğitim aldı. Şehir Tiyatroları sınavını kazanınca, bu kurumun kadrolu oyuncusu oldu. 150 kadar oyunda rol aldı. 1980’de emekliliğinin ardından Berlin’de Alman Kültür Senatosu bünyesinde tiyatro eğitmenliği yaptı. 

1985 yılında Türkiye’ye dönerek, Tiyatrokare, Tiyatro Kedi gibi özel kuruluşlarda yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. 1989 yılında yeniden Şehir Tiyatroları kadrosuna giren sanatçı, 1995’te yaş haddinden emekli oldu. Toron Karacaoğlu ayrıca sinema ve dizi filmlerde de rol almıştır. Sanatçı, Malkoçoğlu ve Kara Murat serisi başta olmak üzere birçok filminde Cüneyt Arkın’ı seslendirmiştir. Toron Karacaoğlu 2014-2015 sezonunda İstanbul Kumpanyası’nın İşgüzar oyununda proje danışmanlığı yaptı. Toron Karacaoğlu 2014 yılında kurulan Erbulak Evi’nde oyunculuk alanında eğitmenlik yaptı.

ÖDÜLLERİ

15. Afife Tiyatro Ödülleri : “Yılın En Başarılı Müzikal/Komedi Erkek Oyuncusu” – İstanbul Hatırası – İstanbul B.B. Şehir Tiyatrosu
14. Afife Tiyatro Ödülleri Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü,
2010 Sadri Alışık Onur Ödülü,
2005 Avni Dilligil Ödülü,
Selim Naşit Usta Erkek Oyuncu Ödülü,
En İyi Yardımcı Oyuncu, İstanbul’un Gözleri Mahmur
‘Dünya Tiyatrolar Günü’, Usta Erkek Oyuncu

OYNADIĞI OYUNLAR

Yedi Hamlet, Köy Düğünü, Sis, Buzdolabı, Benim Üç Meleğim, Aşk Mektupları, Ferhat İle Şirin, Yarısı, Günden Geceye, Müfettiş, Zeki Müren Müzikali, Kendi Gök Kubbemiz, Bizans Düştü, Leyla ile Mecnun, Kiralık Konak, Düşüş, İstanbul Hatırası, Söyle Geleyim mi Gelmeyeyim mi, Sokrates Savunuyor.

FİLMLERİ

Malkoçoğlu, Habis Ruhlar, Afife Jale, Yeter Anne, Bir Dilim Aşk, Beyaz Melek, AROG

toron karacaoğlu ile ilgili görsel sonucu

İLGİLİ HABERLER