Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

ABD'nin planı: 1,2,3 daha fazla Kürdistan15.6.2017 09:59:25


Barzani 25 Eylül’de bağımsızlık için halk oylamasına gideceklerini açıkladı. Talimatın ABD’den geldiği anlaşılıyor. İsrail zaten hazır. Hemen destek açıklaması geldi. Arkasının da geleceği anlaşılıyor.
ABD’nin politikalarına yön veren düşünce kuruluşlarının gündeminde de Kürdistan var. Kapalı toplantılarda hep bu konunun tartışıldığı vurgulanıyor. Washington Post’da aylar önce, “İki Kürdistan bir Kürdistan’dan iyidir” diye makaleler yayınlanmaya başlamıştı. Şimdi bu politikaların altı dolduruluyor.

‘2. İSRAİL‘ İÇİN İNCE TAKTİK

Türkiye-İran-Rusya arasında varılan Astana mutabakatı ABD’yi ürküttü. Şimdi bu işbirliğini bozmak için hamleler yapılıyor. 2. İsrail olacak Kürdistan için yeni taktikler geliştiriliyor. Şimdilik “Büyük Kürdistan” yerine bir çok Kürdistan hesapları yapılıyor.
“1, 2, 3, daha fazla Kürdistan” planı devrede.
Irak Kürdistan’ı, Suriye  Kürdistan’ı, Türkiye Kürdistan’ı, İran Kürdistan’ı. Plan parça parça uygulanacak. Bu formülle Irak, Türkiye, İran’ın ürkütülmeyeceği düşünülüyor. Kurbağa soğuk suda haşlanacak. Irak’ta bağımsızlık için düğmeye basıldı. Suriye’de durum ortada. ABD tankıyla, topuyla, savaş uçaklarıyla harekete geçmiş durumda. Sıranın Türkiye’de olduğu artık sır değil.

AMA..!

Batı basını şimdi bu propagandaya ağırlık vermeye başladı. Bölge uyutularak, “2. İsrail”in (Büyük Kürdistan) taşları döşeniyor.
Tabi bunlar ABD’nin ve İsrail’in hesabı. Bütün provokasyonlara rağmen İran, Türkiye işbirliği gelişiyor. ABD Tahran’da İran Meclisi’nde silah patlattı. İran Türkiye anında bir araya geldi.
İki ülke ilişkilerinin temeli sağlam. Bağdat ve Şam yönetimleriyle birlikte hareket edilmesi için koşullar zorluyor. Bu önümüzdeki günlerde daha net hissedilecek.
ABD planlarının boşa çıkarılması için de bu şart
***

TÜRK-İŞ BAŞKANININ İSYANI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay kıdem tazminatı konusunun ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilmesinden rahatsız.
Meclis’e getirilen yasa tasarılarının hep işçilerin aleyhine olduğunu belirterek isyan etti. “Sürekli işçi hakları geri gitmesin diye mesai harcıyoruz. Sürekli yanlışlığı anlatmakla uğraşıyoruz. Bir gün de işçi lehine bir yasa getirin de sizleri kutlayalım. Elimize çiçeğimizi alıp teşekkür ziyareti yapalım” dedi. Haksız mı?

İSPANYA’DA 6 BİN EV

Ergün Atalay’la sohbet ettik. Barselona’da ev alan 6 bin Türk’ten söz etti. “Araştırın bakalım İspanya’da Barselona’da ev alan 6 bin kişi arasında kimler varmış” dedi.
İsim vermedi. Ama bazı isimleri bildiğini hissettirdi.
Pandoranın kutusu açıldığına göre, yakında isimleri de öğreniriz.
                       ***
KALİTESİZ BÜYÜME

TÜİK’e göre bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdük. Sanayi üretiminde ciddi bir artış yok. İşsizlik azalmıyor. Halkın gelir düzeyi artmıyor, aksine her geçen gün kötüye gidiyor. Ama nasıl oluyorsa Türkiye büyümüş.
Ekonomistler büyüme ile ilgili olarak “kalitesiz büyüme” ifadesini kullanıyorlar. Halk oylaması nedeniyle yapılan harcamalara dikkat çekiyorlar. İkinci çeyrekte de benzer bir rakamın açıklanabileceğini ifade ediyorlar.
“Ya sonrası?” diye soruyorum, “Allah kerim. Bu işin sonunu kimse göremiyor. Gören varsa anlatsın da biz de öğrenelim. Büyüme rakamları ile ters orantılı birçok gelişme yaşanıyor” diyorlar.

NEYİN İŞARETİ?

Hükümet sürekli geri adım atıyor. Kıdem tazminatı, emeklilik yaşının yükseltilmesi, zeytinlikler, ...
Ekonomi için alınması planlanan  “acı reçete”ye yanaşmıyor. Halkın tepkisini çekecek her şeyden uzak duruyor.
Yapılan açıklamalara bakılırsa ilk çeyrek büyüme de iştahlarını kabartmış durumda. Havada erken seçim kokusu var. Koku her geçen gün daha fazla hissediliyor.
İzliyoruz!

İsmet Özçelik / AydınlıkİLGİLİ HABERLER