Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

Metin Göktepe mezarı başında anıldı...



8.1.2018 14:59:11
22 yıl önce bugün, gittiği bir haberde polislerce gözaltına alınan ve işkenceyle katledilen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe, İstanbul Esenler'de bulunan Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

‘METİN’İN GAZETECİLİĞİ BİR KUŞAĞIN KARARLI GAZETECİLİĞİDİR’

Anmada ilk sözü Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat aldı. Polat, Metin Göktepe’nin 8 Ocak 1996’da Ümraniye Cezaevinde öldürülmüş olan 2 tutuklunun cenazesini izlemek icin Alibeyköy'e gittiğini hatırlatarak Metin Göktepe’nin bu haberi izlemekte ısrar ettiğini aktardı. Göktepe’nin gözaltına alındıktan sonra Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürüldüğünü, polislerce dövülerek öldürüldüğünü anlatan Polat, “Metin Göktepe anmaları bizim için ağıt zamanları değil. Metin kararlı bir gazeteciydi. Mesleğini coşku ile yapan bir arkadaşımızdı. Metin gözaltına alındığında yanında Ahmet Şık vardı. Ahmet, Metin'in davasının en kararlı takipçisiydi. Mahkemelerdeki tutumu ve dik duruşu ile gazetecilik dersi veren Ahmet Şık ve tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için mücadele edeceğimiz sözünü veriyorum. Metin'in gazeteciliği bir kuşağın kararlı gazeteciliğidir.150’nin üzerinde gazeteci tutuklu ise bu aslında ülkede güçlü bir gazeteciliğin olduğunun kanıtıdır" diye konuştu.

‘BEN İYİ BİR DEVLET İSTİYORUM’

Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe ise şunları söyledi: “Bizi gazeteciler, avukatlar, milletvekilleri yalnız bırakmadı. Emekçi kadınlar bizi yalnız bırakmadı. Onlara çok teşekkür ederim. Ben barış istiyorum. Adalet istiyorum. Çocuklarımız cezaevinden çıksın istiyorum.  Ben iyi bir devlet istiyorum. Çocuklar ölmesin, analar ağlamasın istiyorum. Avukatlarımız, başkanlarımız, gazetecilerimiz cezaevinden çıksın istiyoruz. Ahmet Şık, Fatih Polat ve Metin 3'ü kardeş gibilerdi. Onlar yanımdayken Metin de yanımda. Hepimiz birer Metiniz.”

‘KARANLIK DÖNEMİ METİN OLARAK AŞACAĞIZ’

DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren, “Metin’i 22 yıl önce kaybettik, arkadaşımızdı, meslektaşımızdı. Metin ne yazık ki bu ülkede öldürülen tek gazeteci değildi. Metin’den sonra da gazetecileri kaybettik.  Yaşadığımız durum o dönemden farklı değil. Gazeteciler ölümle tehdit ediliyor, hapishanelere atılıyor, öldürülüyor. Karanlık bir dönemdeyiz. Bu karanlık dönemi daha çok Metin olarak aşacağız. Daha çok Metin olacağız. Hepimiz birer Metin'iz” diye konuştu.

‘METİN'İN MÜCADELESİ YENİ GAZETECİLERLE SÜRECEK’

Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Yönetim Kurulu’ndan Vural Nasuhbeyoğlu söz aldı. Nasuhbeyoğlu, “Ben lisede olurken Metin Göktepe katledilmişti. 22 yıl sonra ben de onunla aynı gazetedeyim. Metin Göktepe gerçekleri yazmak istediği için, sesi duyulmayanların sesi olduğu için öldürüldü. Onun izinden yürüyen birçok gazeteci yetişti. Yüzlerce gazeteci bugün cezaevinde olmasına rağmen gerçeklerin peşini bırakmayacağım diyen gazeteciler var.  Artık Metin Göktepe gazeteciliği var. Her türlü zorluğa, baskılara,  hapsedilmelere rağmen gazeteciler yazmaya devam edecek. Metin Göktepe'nin mücadelesi yeni gazetecilerin elinde sürecek”  dedi.

KILIÇDAROĞLU: ÖZGÜR, ADİL VE DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE METİN GÖKTEPEYE VİCDAN BORCUMUZDUR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, polislerce gözaltına alınan ve işkenceyle katledilen muhabirimiz Metin Göktepe'nin ölüm yılında Twitter hesabından "Özgür, adil ve demokratik bir Türkiye Metin Göktepe'ye vicdan borcumuzdur!" mesajı yayınladı.

Kılıçdaroğlu mesajında, "Haber peşindeyken gözaltına alınarak öldürülmüş gencecik bir gazeteciydi... Katilleri yargılansa da ne annesinin gözündeki yaş bitti ne de içimizdeki utanç. Özgür, adil ve demokratik bir Türkiye Metin Göktepe'ye vicdan borcumuzdur!" ifadelerini kullandı.

 



İLGİLİ HABERLER