Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

TGS’den SÖZCÜ açıklaması: Amaç kalan yüzde 5’i de kontrol etmek10.12.2018 20:15:51
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş, Sözcü gazetesi yazarları ve yöneticileri hakkında FETÖ yapılanmasına bilerek yardım etme suçundan açılan davanın amacını, 'medyada muhalif olarak kalan yüzde 5'lik kesimi de kontrol altına almak' diye tanımladı.

Durmuş, Sözcü’nün Gülen yapılanması aleyhinde yaptığı haberlere karşın örgüt üyeliği ya da yardımla suçlanmasının “akıl dışı” olduğunu belirtti.

Durmuş, “AKP iktidarı son yıllarda kendine muhalif olan tüm kesimleri terör örgütü üyeliği ya da yardım suçlaması yaparak cezalandırıyor. Sözcü gazetesi FETÖ karşıtı yayınları ile ön plana çıkarken, bugün sahibi ve yazarlarının yardım etmekle suçlanması insan aklı ile dalga geçmek anlamına geliyor. Bu tarz suçlamalarla gazetelerin ve gazetecilerin kamuoyunda itibarları zedeleniyor, zayıflaması amaçlanıyor. Bugün Sözcü gazetesine ve yazarlarına yapılmak istenen de tam budur” ifadesini kullandı.

“SÖZCÜ’NÜN ETKİSİNİ AZALTMAYI AMAÇLIYORLAR”

“Üzülerek söylemek zorundayım ki bu iktidar düşmanlaştırarak kazanıyor. Şimdi Sözcü okurları içinde ‘Sözcü de mi FETÖ’cüymüş’ duygusu yaratarak etkisini azaltmayı amaçlıyor” diyen Durmuş, hükümetin önümüzdeki Mart ayındaki yerel seçimleri de “toplumu ayrıştırarak ve düşmanlaştırarak” kazanmayı hedeflediğini söyledi.

DW Türkçe’nin haberine göre; Türkiye’de medyanın büyük bölümünün hükümete yakın isimlere ait olduğunu hatırlatan TGS Başkanı, “Medyanın yüzde 95’ini kontrolü altına almasına rağmen bununla yetinmeyen iktidar, muhalif olarak kalan yüzde 5’lik kesimi de bu şekilde kontrolü altına almaya çalışıyor” dedi.

Türkiye’deki medya mensuplarını dayanışmaya davet eden Durmuş, “Gazetecilere yönelik bu tarz suçlamalar asılsız gerçek dışı ve yıpratmaya yöneliktir. Hukukun bağımsızlığını yitirmesinden kaynaklı tek çözüm gazetecilerin kendi arasındaki dayanışması olacaktır. Gazeteciliğin suç olmadığını bu iktidara öğretmek zorundayız” ifadesini kullandı.İLGİLİ HABERLER