Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Erdoğan-Merkel ortak açıklamasına bu müdahale damga vurdu!2.2.2017 15:58:09
Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün Ankara'ya geldi. Böylece Merkel, son bir buçuk yıl içinde 6'ncı kez Türkiye'ye gelmiş oldu. İki lider baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Almanya Başbakanı Merkel’in o sözlerine tepki

Merkel Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi. İki lider baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri değerlendirme imkanımız oldu. Savunma sanayine yönelik birlikte neler yapabiliriz, bunları görüştük. Siyasi ilişkilerde gerek AB süreci olsun gerek ise NATO ile ilgili konuları konuştuk. Ekonomik ilişkilerde de ticaret hacmimiz 35 milyar dolar, bunu daha ileri nasıl taşırız bunları görüşme imkanımız oldu.

– Ege’deki gelişmeleri değerlendirme fırsatımız oldu ama ağırlıklı olarak Suriye-Irak konusunu ele aldık. Bundan sonraki süreçte ne gibi adımlar atabiliriz bunları konuştuk. Mülteci sorununu ayrıca konuştuk. Tabii terörle mücadelede birlikte neler yapabiliriz, bunları da konuşma imkânımız oldu. Özellikle bu konudaki kararlılığımız bellidir, taviz vermemiz mümkün değil.

– Ama uluslararası turizmle mücadele bir ülkenin halledebileceği değil, uluslararası bir mutabakatın olması söz konusudur. Almanya kaldı ki 3.5 milyon yakın soydaşımızın yaşadığı bir ülke, dayanışmamız çok büyük bir önem arz ediyor. Bu dayanışma, iki NATO ülkesi olmamız nedeniyle de bizlerle dayanışması büyük önem arz ediyor. Bu dayanışmamızı gerek buralarda, gerek Ukrayna’da bugüne kadar nasıl örneğini verdiysek bundan sonra da devam ettirmemiz gerektiğine inanıyorum. Sayın Şansölyenin Başbakanımız ile yapacağı görüşme ile de zannediyorum ziyaretinin önemli bir yeri olacak.

Merkel’in açıklamalarından satır başları şöyle:

– İkili ve uluslararası konular hakkında konuştuk. Bu benim darbe girişiminden sonra ilk ziyaretim bu olayı da ele aldık. Terörle mücadelenin çok önemli olduğunu suçlular için gerekenlerin yapılması gerektiğini fakat aynı zamanda suçun bireysel olarak tespit edilmesi gerektiğini ifade ettim ve bu darbe girişiminde Türk halkının demokrasi ve demokratik ilkeler için nasıl kendini ortaya koyduğunu gördük. Bu önemli süreçte ifade özgürlüğüne saygı duyulmasının çok önemli olduğunu ifade ettim. Basın ve medya özgürlüğüne de işaret ettim. Alman gazeteciler için de akreditasyonlarını burada çalışmak için almaları gerektiğini, endişelerimiz olduğunu ifade ettim.

– Terör saldırıları nedeniyle Türkiye’nin çok büyük zarara uğradığını konuştuk ve bu konuda daha yakın işbirliği içinde olma sözü verdik. İkili ekonomik ilişkilerimizi de ele aldık ve İslamist terör, her türlü terörle mücadele, PKK da buna dahil bu mücadelede yakın bir işbirliği içinde olmamız gerektiğini konuştuk. Suriye, Irak ve mülteci konularını ele aldık.

– Burada tekrar Türkiye’nin olağanüstü çabalar harcadığını, mültecileri entegre ederek de belirttim. AB’nin vaat ettiği finans desteğinin en kısa zamanda akması gerektiğini ifade ettim. 2.2 milyon euro verildi, tabii ki somut projelere bu finans katkısının akması gerektiğini ifade ettik. AB ile Türkiye arasındaki anlaşma her iki taraf için de olumlu sonuçlar getirdi. Açık sözlülükle tartışma konusu olayları ele aldığımız için de memnunum. Sorunlarımızı bireysel çabayla değil, uluslararası mutabakatla çözebiliriz.

MERKEL’İN O İFADESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Erdoğan, Merkel’in açıklamalarında “İslamist terör” ifadesini kullanmasına tepki göstererek, şunları söyledi:

"Halkım bu konuyu yanlış anlamış olabilir. Bir İslamist terör ifadesi ki, aslında ben sayın Şansölyeye de anlattım. İslamist terör ifadesi biz müslümanları ciddi manada üzmektedir, böyle bir ifade kullanamaz, doğru değildir. Çünkü İslam’la terör bir araya gelemez. İslam’ın kelime anlamı barış olan bir ifadeyi terörle yanyana getirirsek o dinin mensuplarını üzer. Biz DEAŞ terör örgütünden dolayı kalkıp, İslamist terörü kullanırsak bu üzücü olur. Bunu lütfen kullanmayalım. Kullanıldığı zaman biz bunun karşısında durmak zorundayız. Sessizliğimiz kabul anlamına gelir. Bir Müslüman Cumhurbaşkanı olarak bunu asla kabul edemem."

MERKEL ŞÖYLE KARŞILIK VERDİ

Erdoğan’ın bu sözleri üzerine Merkel ise şunları söyledi: “Din özgürlüğü benim için çok önemli. Demokrasinin bir parçası olarak görüyorum. Almanya’da Müslümanları özgürce yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Bu nedenle İslami ve İslamist terimleri arasında bir fark var. Teröre karşı işbirliği içinde mücadele etmemiz gerektiğine inanıyoruz”

2017-02-02t114651z_2023622272_rc19b21b0150_rtrmadp_3_turkey-germany

Ziyaret öncesinde Alman muhalefet partileri Merkel’e mutlaka dile getirmesi gereken konular hakkında uyarılarda bulunurken, ziyaretin zamanlaması konusunda sert eleştirilerde bulundu.

TÜRKİYE GÖRÜNTÜLERE DOĞRUDAN ERİŞİM İSTİYOR

Kritik ziyaret öncesi Alman Der Spiegel dergisi, Türkiye’nin İncirlik Üssü’nde konuşlanan Tornado tipi keşif uçaklarının çektiği görüntülere doğrudan erişim istediğini yazdı.

Almanya terör örgütü IŞİD ile ilgili görüntüleri Türkiye'yle paylaşıyor. Ancak Türkiye, Suriye'de terör örgütü PKK'nın uzantısı olan YPG'nin hareketleri üzerine de görüntülere erişim istiyor. İddiaya göre, durum ciddi olduğu için Merkel, Türkiye'ye geldi.

Türkiye'nin Almanya'nın İncirlik'te karargâh inşaatına karşı bu görüntülere erişim istediği öne sürüldü. Meclis kulislerinde ise Türkiye'nin Almanya'ya bu konuda yoğun baskı yaptığı konuşuluyor

2017-02-02t114615z_1214058761_rc1ce7afbc40_rtrmadp_3_turkey-germany

 

İLGİLİ HABERLER