Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

AKP'li vekilden gazeteciye: Maaşınızı biz ödüyoruz17.5.2017 23:34:09
Televizyoncu Fuat Uğur ve Cem Küçük, TGRT'de yaptıkları programda, AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın, kendisiyle söyleşi yapmayan İHA muhabirlerine 'paranızı ben ödüyorum' diyerek tepki gösterdiğini iddia etti. AKP'li Özdağ ise Cem Küçük ve Fuat Uğur'un iddialarına yazılı bir açıklama ile yanıt verdi.

Uğur ve Küçük tarafından ortaya atılan iddia, Soma'nın yıldönümünde Manisa'ya giden Selçuk Özdağ, İHA ekibinin CHP'li Özgür Özel ile söyleşi yapması ve kendisine mikrofon uzatmaması üzerine tepki gösterdiği ifadelerine yer verildi.

Programda aktarılan bilgiye göre, Özdağ, İHA ekibine, ''Size yakışıyor mu? Siz bizi takip etmek zorundasınız. Sizin maaşınızı biz veriyoruz'' dediği aktarıldı.

Özdağ: Yapılan bu iftiranın 21 Mayıs öncesinde olması manidar

AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, kendisi hakkında Cem Küçük ve Fuat Uğur tarafından İHA ekibine yönelik dile getirdiği iddia edilen sözleri için yazılı bir yanıt verdi. İddiaları reddeden Özdağ, iftira olarak yorumladığı iddianın 21 Mayıs'taki AKP'nin üçüncü olağanüstü kongresi öncesinde olmasını manidar olarak bulduğunu dile getirdi.

Özdağ: Yapılan büyük bir ahlaksızlıktır

AKP'li Özdağ, Cem Küçük ve Fuat Uğur'un davranışlarının basın ahlakına ve basın etiğine sığmayan davranışlar olduğunu söylerken, "İki gazeteci canlı yayında İHA muhabiri tarafından verilen raporu okumadan önce muhatapları olan bana sormaları gerekirdi. Bu tutum ahlakî kurallara uymadığı gibi basın etiği içerisinde de değerlendirilemez. Bir gazeteci öncelikle habercilik etiğiyle hareket etmeli. İHA muhabirleri bizlerin uyarısından sonra AK Partili Milletvekillerinden görüş alma yoluna gitmişler ve kendilerini bu tavırlarından dolayı sitemim olmuştu. Ancak iddia edildiği gibi ekmeğiyle oynama veya benzeri tehditkar sözlerim asla olmamıştır. Beni tanıyanlar da bunu çok iyi bilirler. Akademisyen kökenli ve Basın yayın Enformasyon Müdürlüğü yapmış bir Milletvekilinin bu sözleri sarfetmeyeceğini aklıselim olan herkes çok iyi bilir. Gazeteci basın etiğiyle hareket etmeli, sözleri çarpıtmamalı ve raporda iddia ettikleri tarzda yanlış bir algı yönetimine teslim olmamalı" dedi.

Soma Katliamının yıl dönümünde gerçekleştirilen anma programından sonra İHA muhabirlerinin CHP Milletvekilleriyle röportaj yapmaya hazırlandıklarını gördüğünü kaydeden Özdağ, “Bunu görmemin ardından danışmanım aracılığıyla AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber ve Uğur Aydemir’in danışmanlarını aratarak kendilerinden görüş alıp almadıklarını sordum. İHA Muhabirlerinin ne Sayın Recai Berber’den ne de Sayın Uğur Aydemir’den görüş almadıkları bilgisini aldım. Ben de İHA Muhabirlerini aratarak böyle bir günde ‘Muhalefeti konuşturuyorsanız, iktidarı da konuşturmalısınız’ dedim ve ardından Sayın Recai Berber’den görüş aldıklarını öğrendikten sonra İHA Bölge Müdürünü arayarak CHP’li Milletvekillerinden görüş alınıyorsa AK Partili Milletvekillerinden de görüş alınması gerektiğini ilettim ve “Bizden de görüş alırlarsa doğru habercilik yapılmış olur” dedim” diye konuştu.

"Bir bilge ve belge varsa mutlaka muhatabı da vardır"

Anma programının ardından Şehir merkezine gidip camide namaz kılmaya hazırlandıklarını o esnada da İHA muhabirlerinin de cami bahçesine geldiklerini gördüğünü belirten Özdağ, “İHA muhabiri bu iki kişiye, “Yaptığınız gazetecilik etiğine uymuyor. Elbette CHP’li Milletvekillerinden görüş alacaksınız. Ama AK Partiden de görüş almanız gerekir. Soma maden kazasından sonra maden şehitlerine ve kaza sonucu hayatta kalmış kişi ve ailelerin kazandığı haklarla ilgili kanun çıkartırken bunun öncülüğünü iktidar partisi yani AK Parti yaptı. Biz devreye girmesek siz AK Partiden görüş almayacaktınız. Ben bu yaşananları Mücahit Ören beye intikal ettireceğim” diyerek bir sitemim oldu. Bu konuşmanın ardından İHA muhabirleri şahsımdan da görüş alarak yanımızdan ayrıldılar. Bu hadisenin cereyan ettiği esnada yanımda AK Parti Manisa Milletvekilimiz ve KİT Komisyonu Başkanımız Sayın Uğur Aydemir, Manisa İl Başkan Yardımcımız, Soma İlçe Başkanımız, Soma TV kameramanı ve diğer parti yöneticisi arkadaşlarımızla birlikte 10’a yakın şahit var. Ayrıca camiden çıkan vatandaşlarımızda yaşanan bu olaya şahit olmuşlardır. Belirli bir süre sonra da yemeğe katılmak üzere o alandan ayrıldık. Bu muhabir arkadaşlarımız döndükten sonra rapor yazmışlar bu raporu da Bölge Müdürleri İstanbul’a göndermiş. Hazırlanan bu raporda, güya ben; “Sizin maaşınızı, İHA çalışanlarının maaşını biz veriyoruz” gibi hiçte doğru olmayan ifadelere yer verilmiş. Daha sonra da arkadaşlarım TGRT’de yayınlanan Fuat Uğur ve Cem Küçük’ün programında bu konunun ve aslı olmayan sözlerimin yansıtıldığını dile getirdiler. Bunun üzerine ben gerekli mercilerden bu yazılı metne ulaşarak tamamını okudum. Her şeyden önce ifade etmeliyim ki, gazetecilik ahlakında eğer bir bilgi, belge ulaştırılırsa o bilgi ve belgenin muhatabı aranır. Ben AK Parti Manisa Milletvekiliyim aynı zamanda da yine partimizin siyasi erdem ve etik kurulu üyesiyim. Ben o raporda aslı olmayan yakışıksız sözleri söylemeyecek, bu tür bir tavır ve konuşmaya yeltenmeyecek bir kişiyim. Bu hadise ve daha sonra hakkımda rapora dayandırılarak sarfedilen ifadelerden sonra şahsıma bir cevap hakkı doğmuştur. Bu iddia edilenlerin hiç biri doğru değildir. Selçuk Özdağ’ı tanıyan tanır” dedi.

Bugüne kadar kimsenin ekmeğiyle oynamadığını bundan sonra da oynamaya niyeti olmadığını da kaydeden Özdağ sözlerine şöyle devam etti, "Meselenin TGRT’de gündeme gelmesinden sonra TGRT’nin Genel Yayın Yönetmeniyle görüştüm. Kendileri, “Mücahit Ören beye bir rapor sunduk ama sizin anlattıklarınızı da aktaracağız” ifadesinde bulundular. Ben hangi görüşe sahip olursa olsun o kişilerin topluma kazandırılmasına öncülük ve aracılık eden, bu konulara hassasiyetle yaklaşan birisiyim. Bu hadisede de AK Partinin hukukunu koruduğuma inanıyorum. CHP Grup başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in sözlerinin yanısıra iktidar partisine mensup AK Partili Milletvekilleri olarak bizlerin de bir şeyler söylemesi icap ediyordu. Ben bunu savundum.”

CEM KÜÇÜK AÇIKLAMALARIMI GÜNDEME TAŞIYACAK

Özdağ yaşanan hadiseden ve Fuat Uğur’la Cem Küçük’ün yaptığı haberde raporda yazılanları gündeme taşımalarının ardından Gazeteci Yazar Cem Küçük’ün kendisine döndüğünü ve 18 Mayıs Perşembe günü yayınlanacak olan programda şahsına ait açıklamaları dile getireceğini ifade etti.İLGİLİ HABERLER