Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

NATO'da skandal... Türkiye askerlerini çekiyor...17.11.2017 15:18:11
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda NATO'da yaşanan bir skandalı dile getirdi. NATO özür diledi...

Erdoğan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda, "Dün Norveç'te bir durum oldu. Norveç'te düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Bu tabloda Atatürk'ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. 'Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz.' dediler. Dedik ki 'Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.' Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz" dedi.

NATO ÖZÜR DİLEDİ

Norveçte'ki Ortak Harp Merkezi Komutanlığı konuya ilişkin özür mektubu yayınladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, hedef skandalı nedeniyle Türkiye'den özür diledi. 

Genel Sekreter Stoltenberg açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"NATO'nun Norveç'teki Stavanger'de geçenlerde tamamladığı Ortak Savaş Merkezi tatbikatında yaşanan bir ihlalle (offense) ilgili bilgilendirildim. Bu ihlal nedeniyle özür dilerim. Bu bir şahsın eylemlerinin sonucudur ve NATO'nun görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu şahıs Ortak Savaş Merkezi tarafından derhal tatbikattan alınmıştır ve soruşturma sürmektedir. Bu sivil şahsı Norveç görevlendirmiştir ve NATO çalışanı değildir. Disiplin cezasına Norveç yetkilileri karar verecektir. NATO bu konuda Norveç yetkilileriyle temas halindedir. Türkiye ittifakın güvenliği için önemli katkılarda bulunan değerli bir NATO müttefikidir."

 CHP'DEN NATO'YA TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Norveç’teki NATO tatbikatında Atatürk’ün resmive Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin hedefler arasına konulmasının müttefik ruhuna uymayan, sorumsuz ve provokatif davranış olduğunu söyledi. Yılmaz, "Şiddetle kınıyoruz. Bunu yapanların mantık olarak terör örgütleri IŞİD, El Kaide, El Nusra’dan hiçbir farkı yoktur" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de yapılan saygısızlığa en sert şekilde tepki gösterilmesi gerektiğini söyledi.

 İLGİLİ HABERLER