Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Diyanet'e TKP protestosu3.1.2018 13:58:26
"9 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceği" yönünde fetva veren Diyanet İşleri Başkanlığı, TKP Ankara İl Örgütü tarafından protesto edildi.

'9 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceği' yönünde fetva veren Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Komünist Partisi (TKP) Ankara İl Örgütü tarafından protesto edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı önündeki basın açıklamasında, "Gericiliğin yuvası haline gelmiş Diyanet kapatılmalıdır" denildi.  

Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı önünde toplanan TKP üyeleri, bu kurumun verdiği gerici fetvayı protesto etti. 

'GERİCİLİĞİN YUVASI HALİNE GELEN DİYANET KAPATILMALI'

TKP Ankara il Örgütü tarafından yapılan basın açıklamasında şöyle denildi: 

"Her geçen gün gericiliğin kıskacı altında yaşam alanlarımız daraltılırken, dün Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı açıklama ile birlikte bunlara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Diyanete göre 9 yaşındaki kız çocukları gebe kalabildiği, 12 yaşındaki erkek çocukları ise baba olabileceği için o yaşlarda evlenmelerinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Geride bıraktığımız zaman boyunca çocuk tecavüzlerinin, cinsel istismarın sayısı artarken, gerici tarikat yurtlarında kız çocukları yanarak ölürken, Ensar Vakfı'nda 42 çocuk tecavüze uğrarken hiçbir ses çıkarmayan ve hatta savunmaya çalışan Diyanet’in yaptığı bu açıklama, açıkça tüm bu yaşananların meşruiyetini sağlamaktadır.

Laik devletin en genel tanımı ve uygulamadaki karşılığı devlet işlerine siyasete ve devlet eliyle örgütlenen kamu işlevlerine dinin karıştırılmamasıdır. 15 yıllık gerici AKP iktidarında görmekteyiz ki, din siyasal ve toplumsal alana tezahür etmiş, laik devletin tüm kazanımları tasfiye edilmiş, emekçi halkımız orta çağ karanlığa mahkum edilmeye çalışılmıştır. Tüm bunların ortasında Diyanet İşleri, gerici düzenin taşeronluğunu yapmaya, emekçi halkımızın sömürülmesine çanak tutmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın devletin dini kontrol etme ve denetleme işleviyle hareket ettiği, her şeyden önce dinsel yapılanmaların toplum ve devlet yaşantısında mutlak bir serbestliğe kavuşması istenmiştir. Türkiye ilericiliği, emekçi halkımız, aydınlanma mücadelesi veren dostlarımız bu serbestliğe izin vermeyecek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı da gerici tarikat ve örgütlenmeleri de yarattığı karanlığa mahkum edecektir.

Bugün Diyanet, laik bir cumhuriyet içinde değil ancak bir İslam devleti içinde kendine yer bulabilecek bir kurum durumundadır. Gericiliğin yuvası haline gelmiş Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır."

İLGİLİ HABERLER