Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

CHP Parti Meclisi için büyük yarış3.2.2018 09:34:55
8 yıldır CHP Genel Başkanlığını yürüten Kemal Kılıçdaroğlu 5. Kurultayını yapıyor. Bir sürpriz yaşanmazsa Kılıçdaroğlu’nun yeniden seçilmesi beklenen Kurultay'da en büyük yarışın Parti Meclisi seçimlerinde yaşanması bekleniyor.

2010 yılında genel başkanlık koltuğuna oturan Kılıçdaroğlu daha önce bir kez, 2014 yılındaki Olağanüstü Kurultay’da Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile yarışmış, ilk turda yeniden genel başkan seçilmişti.

Bu Kurultay öncesi CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ikinci kez, İstanbul eski Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ise ilk kez adaylığını ilan etti.

Ancak genel başkan adaylıkları 1266 delegenin yüzde 10’u olan 126 delegenin imzasının Kurultay Divanı’na sunulması ile kesinlik kazanacak.

Adaylardan sadece Muharrem İnce bu imzayı topladığını açıklamıştı. 

Bu durumda Kurultay’ın iki adayın yarışına sahne olması bekleniyor.

3 ANAHTAR LİSTE ÇIKACAK

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın 2. gününde ise Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu üyeliklerinin seçimi yapılacak. Parti Meclisi üyeliği için yapılan başvurunun CHP tarihinin en yüksek başvurusu olması, 800’ü bulması bekleniyor. Çarşaf listeyle yapılması beklenen bu seçimde CHP lideri Kılıçdaroğlu anahtar bir liste çıkaracak. Ancak liste bununla sınırlı olmayacak. Muharrem İnce ile partililere yeni sol bir siyaset çağrısı yapan Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’in de anahtar listeler çıkarması bekleniyor.

PM SEÇİMİ SONUÇLARI BİR SONRAKİ GÜNE KALABİLİR

Çarşaf listeyle yapılacak Parti Meclisi üyeliği için rekor sayıda başvuru yapılması hem oy kullanma süresi hem de sayım süresinin uzamasına neden olacak. Pazar günü yapılacak bu seçimin sonuçlarının bir sonraki güne kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.İLGİLİ HABERLER