Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

"AKP için yolun sonu görünmüştür"14.3.2018 14:56:20
CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Tezcan, "Gidici iktidarlar seçim kanunlarıyla oynamaya başlarlar, AK Parti için artık yolun sonu görünmüştür" dedi.

Tezcan'ın açıklamaları şöyle:

Dün ve bugün yüreklerimizi yakan şehit haberleri aldık. Bütün milletimize başsağlığı diliyorum. 

14 MART TIP BAYRAMI

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Tıp camiasında büyük zorluklar altında görev yapan hekimler başta olmak üzere tüm sağlık emekçilerine teşekkür ediyoruz, Tıp Bayramlarını kutluyoruz. Türkiye sağlıkla ilgili esaslı sorunların yaşandığı noktada. Hekimlerimiz zor koşullar aldında görev yapmaya çalışıyor. AK Parti döneminde hekimlerin haklarının teslim edilmesi konusunda sıkıntıyla karşı karşıyalar. 

Doktor başına düşen hasta sayısı 572. Bu şartlar altında hizmet vermek mümkün değil. Kişi başına düşen hekim sayısında dünyada en alt sıralardayız. Endonezya, Güney Afrika ile aynı katregorideyiz. Hekimlere saldırılar, acil servislerde paralı hizmet uygulamaları esaslı reformu gündeme getiriyor. Tekin Bingöl'ün hazırladığı bir rapor var. Hekimlerimizin sorunları ele alınmış durumda. Onu da paylaşacağız.

"YOLUN SONU GÖRÜNMÜŞTÜR"

Dün TBMM el çabukluğuyla, milletten kaçırarak bir kanun geçirildi. AK Parti ve MHP işbirliği içinde milletten gizleyerek ittifak ve seçim hileleri yasasını geçirdiler. Neden milletin bu tartışmaları dinlemesinden korktunuz? İttifakla ilgili kimsenin söylediği bir şey yok, içeriği milletin öğrenmesinden niye rahatsız oldunuz? Bu yasa seçim hileleri, milletvekili hırsızlığı yasasıdır. Yol görünen, gidici iktidarlar seçim kanunlarıyla oynamaya başlarlar. AK Parti için artık yolun sonu görünmüştür. Onun kuyruğuna takılıp ikbal bekleyen MHP için de yolun sonu görünmüştür.

Bu yasa haksız temsili getiriyor. Milli iradenin gasp edilmesine dönük bir yapı. Yüzde 10 seçim barajı, baraj altındaki partileri yok etmeye yarayan bir uygulamadır. Türk siyasetinin çoğulculaşması için barajın kaldırılması gerekir. Yüzde 1 oy alan partinin bile genel başkanı Meclis'e girmelidir. Bu teklif barajın etkisini fiilen artırıyor. Seçime giren partiler ayrı ayrı seçime girmesine rağmen, ittifak içindeki partiler Meclis'e giriyor. Masa başında vekil çalma hesabıdır. Eşit yarışı ortadan kaldıran sistemdir.

"MÜHÜRSÜZ SEÇİM YASAL HALE GELİYOR"

Bu ittifak siyasi partilerin özgüvenle bir araya gelmelerine dönük değil siyasi partileri kimliksizleştirme üzerine kurulmuştur. Bu yasa teklifi seçim güvenliğini ortadan kaldırmaya dönüktü, yasalaştı. Mühürsüz seçimi yasal hale getirmeyi planlamışlardır. YSK kanuna aykırı olarak mühürsüz pusulaları kabul etmişti, şimdi kanunu YSK kararına uyduruyorlar. Referandumun gayrimeşru olduğunun ikrarıdır. Bu bir sopalı seçimdir. Sandığa müdahale imkanı sağlayacaktır. Siyasi partilerin denetimini azaltmayı planlıyor. Bütün sandıkları parti devletinin memurlarına emanet etme teklifidir. Sandığı seçmenden kaçırma planı sözkonusudur. Valinin talebiyle seçim kurulları sandığı başka yerlere götürecektir. İkitdarın oy alamayacağı yerlerde 'sandığa gitmesinler' demesidir. Bütün bunlara rağmen Türkiye güvenli seçim hareketi başlatacaktır. Millet önünden sandığı çalmaya çalışan seçim hileleri yasasına fırsat vermeyecektir. Millet sandığa gidecek ve seçim güvenliğini sağlayacaktır. CHP başta olmak üzere milletin iradesine saygı duyan, tek adam koalisyonlarına karşı çıkanlarla beraber milletin iradesini çaldırmayacağız. 

ŞEKER FABRİKALARI

Şeker fabrikalarıyla ilgili sorun devam ediyor. İktidar bocalıyor. Bakanlarından biri fabrikaları kooperatiflere nasıl alırız, diyor. Bir başkası tekzip ediyor. Niyetleri bozuk olduğundan millete anlatamıyorlar. 24 fabrikayı yandaşlara peşkeş çekmeye çalıştılar, 21'i kar ediyor. Peşkeş çekerken vatandaşı nişasta bazlı şekere teslim etmek istiyorlar. Bunlar çiftçinin, pancar üreticisinin, emekçinin hizmetinde değil, uluslaraarası tekellerin hizmetkarı, ortakçısı. Millet bunlardan en kısa sürede kurtulacak. Türkiye'de fabrikalara halk sahip çıkmaya başladı. Arkadaşlarımız şeker fabrikalarında çalışanların, üreticinin hakkını savunmak için Türkiye'nin dört bir yanını geziyorlar. Ne yaparlasa yapsınlar satışı engellemek için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

SEKA'yı, PETKİM'i, TEKEL'i sattılar, işçileri çıkardılar, aynı oyunu oynamaya çalıştılar. Bu millet bunları evlatlıktan reddedecek. Alpu'da termik santralle tarımı yok etmeye çalışıyorsunuz. Bunlar çiftçi, işçi düşmanı. Bunun sonucunda Tükriye'de 6 milyon işsiz, 16 milyon yoksul var. Halkımıza söz veriyoruz, CHP iktidarında satılsa dahi bu şeker fabrikalarını geri alıp yeniden köylüye vereceğiz. 

ENİS BERBEROĞLU DAVASI

Bugün İstanbul milletvekilimiz Enis Berberoğlu'nun duruşması var. Berberoğlu bir proje çerçevesinde rehin alınmıştır. Tek adam rejiminin projesidir. Berberoğlu ve haksız yere tutuklu, gazeteciler, vekiller ve siyasetçilerin tutuklu olmaktan çıkacağı sürece gidiyoruz. Bu düzen devam etmez. Ahmet Şık ve Murat Sabuncu tahliye edildi, bugüne kadar rehin alınmış olamaları utanç vericidir. Akın Atalay 500  günü doldurdu. Haksız yere hapishanede tutulmaktadır. Saray hukuku vicdansız düzenin adıdır. Hakimler, savcılar vicdanlarının sesiyle sarayın sesi arasında sıkışmıştır. 

Arkadaşlarımız AYM'ye müracaat ettiler.  696 sayılı kararnamenin 121. maddesiyle sivil silahlı çete oluşturulması getirilmişti. O kararname yasalaştı. Buna karşı AYM'ye iptal davası açtık. AYM'nin hukuk ekseninde karar vermesini bekliyoruz. 

(İttifak yasasının AYM'ye götürülmesi) Seçim güvenliğini ihlal eden maddelerle ilgili AYM'ye gideceğiz. Kategorik olarak ittifaka karşı değiliz. 

(CHP'de boykot çatlağı mı var sorusu) CHP'de çatlak yok, farklı düşünen arkadaşlarımız olabilir. CHP'nin boykot çağrısı yoktur. Seçimlerde sandıklara sahip çıkacak ve deli gömleğini hep birlikte yırtıp atacağız. 

(Başbakanın 'seçim güvenliğinden mi rahatsızlar' açıklaması) Güvenli seçim getirseydiniz de itiraz etmeseydik. Sizin seçim güvenliğini yok etme çabanızdan rahatsız oluyoruz. Lafı tersinden alıp milleti aldatmanın peşinde ama millet inanmayacaktır."İLGİLİ HABERLER