Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Erdoğan'dan mesaj: İstiklal Marşı değişecek mi...14.3.2018 15:22:27
Erdoğan "En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın (İstiklal Marşı) hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemlidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 46. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşmada İstiklal Marşı'nın değişeceğine dair mesajlar verdi.

“BURADA BESTEKALARA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR”

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın (İstiklal Marşı) hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemlidir. Burada bestekarlara büyük iş düşüyor. Temenni ediyoruz ki o da çıkar.

Hayıflanacak daha başka meselelerimiz de var. 34 yıllık terörle mücadelemizi hakkıyla ifade edecek bir marşımız da yok. Şu anda Fırat Kalkanı, Afrin biz bununla ilgili bir İstiklal Marşı demeyim ama bir mehter marşı gibi bir marş yazamazlar mı? Evde torunum bile mehter marşıyla yürüyor.

15 Temmuz gibi büyük bir destanı anlatacak bir şiirimiz marşımız da mevcut değil. Şiirlerini yüreğiyle yazacak şairlerimize büyük görev düşüyor. Mehmet Akif Ersoy'a bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.”

DÜN DE 'İSTİKLAL MARŞI İLAHİ GİBİ OKUNSUN' DEMİŞLERDİ

Dün de, Beykoz'daki Mehmet Akif'i anma etkinliğinde tasavvuf sanatçısı Mehmet Kemiksiz, İstiklal Marşı'nı ilahi gibi okumuş, marşın mevcut haliyle yanlış okunduğunu iddia ederek Kültür Bakanlığı'na başvuracağını söylemişti.

TRT Müzik'te 'Bestehan' isimli programda yer alan Kemiksiz, İstiklal Marşı'nı ilahi biçimde okurken, başta protokol olmak üzere töreni izleyenlerin oturduğu görülmüştü. İstiklal Marşı'nı ilahi şeklinde okuyan Mehmet Kemiksiz'in "Şu an okunan İstiklal Marşı yanlış okunuyor. Şimdi okuduğumuz bestenin, resmi marş olması için Kültür Bakanlığı'na teklifte bulunacağız" demişti.İLGİLİ HABERLER