Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Şeker fabrikası ihalesinde gerginlik...9.4.2018 15:28:36
Çorum şeker fabrikasının ihalesi yapıldı. İhaleyi, Safi Katı Yakıt 528 milyon lira bedelle kazanırken dışarıda gerginlik vardı.

İhale salonuna girmek isteyen CHP’li milletvekilleri içeri alınmadı. CHP'li CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kapıdaki demirlere tırmandı. Ağbaba'yı gören görevliler kapıları açtı. Basın açıklaması yapan CHP'li vekiller 'Burası kimsenin çiftliği değil, babasının malı değil' dedi.

Ağbaba açıklamasında, "45 gündür yollardayız, 24 şeker fabrikasına gittik. Gittiğimiz yerdelerde sataanlar dışında tüm siyasi partiler, meslek odaları, ticaret odaları bu satışa karşı bir araya gelmiştir. Ülkemizin dört bir yanında eylemler, gösteriler gerçekleşmiştir. Fabrikaların satışına karşı Türkiye topyekün ayaktadır ve bir şeker ittifakı gerçekleşmiştir. Bu fabrikaların satış talebi işçilerden, çiftçilerden ve vatandaşlardan gelmemiştir, ülkemizi sömürmek isteyen küresel güçlerden gelmiştir" ifadelerini kullandı.

AYNI FİRMAYA 2 İHALE

Yozgat Şeker Fabrikası ihalesini 275 milyon liralık teklifle Doğuş Gıda kazandı. Aynı şirket, geçen Cuma günü de Bor Şeker Fabrikası ihalesini 336 milyon lira bedelle kazanmıştı. 

NASIL BİR OYUN OYNANIYOR?

Şeker-İş Başkanı İsa Gök, işçilerle yaptığı basın toplantısında duruma tepki gösterdi. Şeker-İş Başkanı Gök, fabrikaların satışının ihaleden birkaç saat önce duyurulması olan tepkisini, "Nasıl bir oyun oynanıyor ki saat 11.00'de ihale duyurusu yapılıyor, saat dörtte ihale. Bugün saat dokuzda duyuru, saat ikide ihale. Yoksa birileri önceden biliyor da ihalelere tepki göstereceklere mi söylenmiyor" sözleriyle dile getirdi.

2 FABRİKANIN KAYBI 102 MİLYON 

Bor ve Kırşehir için verilen rakamların 2011 yılında oluşan değere göre 102 milyon dolar kayıp anlamına geldiğini belirten Gök, aradan geçen 7 yıl dikkate alındığında fabrikaların her birininin kota değerinin ton başına 2 bin 400 dolar olması gerektiğini söyledi. Bu durumda iki fabrikanın 318 milyon dolara gitmesi gerekirken, yaklaşık 165 milyon dolar teklif verildiğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER