Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

NATO Genel Sekreteri Türkiye'de16.4.2018 13:00:38
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg arasındaki ikili görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendi.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasından konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'nin yeni üyelerle birlikte NATO'nun genişlemesinden yana olduğunu söyledi. 

"Bu ziyaret 11-12 Temmuz'da yapılacak olan NATO zirvesinin hazırlığı niteliğindedir" diyen Çavuşoğlu, şu sözleri kaydetti:

"NATO'dan terörle mücadelemize daha çok destek bekliyoruz. Genel Sekreterin bu anlayışta olduğunu biliyoruz ve kendisine teşekkür ediyoruz. Terörle mücadelede ayrımcılığa karşıyız. Tüm terör örgütleriyle mücadeleye devam edeceğiz. Bugün biz yine görüşmelerimizde, Suriye Irak ve Libya gibi bölgesel konuları da konuştuk. Zirvede bunları da ele alacağız. Bölgesel konularda görüş alışverişi yapma şansı bulduk."

"ÜÇLÜ ZİRVEYE KATILMAK İSTEDİ"

Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye açıklamalarına ilişkin, şunları söyledi: 

"Maalesef birçok Avrupalı dostumuz işin ciddiyetinden uzak popülizmi temsil ediyorlar. Fransa Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklamalar farklı ülkeler tarafından yalanlandı. Bir Cumhurbaşkanı'na yakışır açıklamalar bekliyoruz. Macron, Rusya ve İran'la yapılan zirveye gelmek istedi. Üçlü toplantıya dahil edilmeyince gelmedi. Bu olaylar Duma'daki saldırıdan önce yaşandı. Biz başından beri kimyasal silahlara da nükler silahlara da karşıyız.

"RUSYA'YLA İLİŞKİMİZ MACRON'UN SÖZLERİYLE BOZULACAK DEĞİL"

Bizim İran ve Rusya'yla Astana süreciyle başlayan ilişkilerimiz oldu. Bu süreçten de önemli kazanımlar elde ettik. Cenevre'yle de bu sürecin taçlandırılması gerekiyor. Bizim farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz, Fransa Cumhurbaşkanı'nın sözleriyle bozulacak değildir. Bu tür açıklamalar doğru açıklamalar değil" ifadelerini kullandı.

"YUNANİSTAN'LA SORUNLARIMIZ VAR AMA…"

Yunanistan ile yaşanan gerilime de değinen Çavuşoğlu, "En son Yunanistan uçağı düştüğü zaman Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Bey, Yunanistan Başbakanı Çipras'ı aradı, üzüntülerini iletti. Sorunlarımız ve ihtilaflarımız var ama görüş ayrılığı olduğu zaman tırmandırmadan üstesinden gelmemiz var. Daha önceki anlaşmalarla kimin olduğu belirlenmeyen adacıklar var. Yunanistan bizim diyor, biz de Türkiye olarak hayır bizim diyoruz" dedi.

"TÜRKİYE ŞEFFAFLIKLA HAREKET EDİYOR"

Göreve geldiğinden beri Ankara'ya 7. ziyaretini gerçekleştirdiğini söyleyen Stoltenberg, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye ittifakta kilit rol oynayan bir müttefik. Türkiye ortak güvenlik çalışmalarımıza, DAEŞ'e karşı mücadelede büyük katkıda bulunuyor. Türkiye NATO için çok şey yapıyor. NATO Türkiye'nin yanındadır. Türkiye 3.5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bugün Temmuz ayındaki zirve hakkında konuştuk. Sayın Çavuşoğlu, Afrin harekatı konusunda beni bilgilendirdi. Duma'ya yapılan kimyasal saldırı operasyonunu da konuştuk. NATO üyesi ülkeleri harekat konusunda bilgilendirdik." 

Stoltenberg, "Zeytin Dalı Harekatı'nda Türkiye'nin şeffaflıkla hareket etmesini memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

"TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİK"

Stoltenberg, kimyasal silah saldırısı iddialarının ardından ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye hava harekatına ilişkin, "Kimyasal silahlar yasaklandı. Bu konuda uluslararası bir sözleşme var. Bu operasyonların amacı Suriye rejiminin kimyasal silah yeteneklerinin azaltılması. Bir mesaj veriyor" açıklamasını yaptı.

Stoltenberg, Türkiye NATO'dan çıkarılsın çağrılarının sorulması üzerine, "Türkiye NATO'nun oldukça önemli bir üyesidir. Türkiye'nin askeri altyapısına yatırım sağlıyoruz. Türkiye çok önemli bir müttefik" yanıtını verdi.

"TÜRKİYE'NİN DESTEĞİ MEMNUNİYET VERİCİ"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg  görüşmelerden önce NTV ve CNN Türk'e açıklamalarda bulundu.

 NATO Genel Sekreteri, "Operasyon, Esad rejimi ve destekçileri Rusya ve İran'a verilen açık mesajdı. Operasyon uluslararası kamuoyunun kenarda sessizce oturmadığını gösterdi. Türkiye'nin operasyona desteği de memnuniyet verici" dedi. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Rusya'yla diyalog mesajlarına ilişkin soruya Stoltenberg'in yanıtı, "NATO siyasi olarak Rusya ile görüşülmesine karşı değil. Rusya ile diyalog olabilir ama güçlü bir ittifak çizgisinin olması gerektiğini düşünüyoruz" oldu. 

"SINIRLARI BELİL HAREKAT..."

Soltenberg, "3'üncü Dünya Savaşı görüyor musunuz ve bu bağlamda NATO nasıl önlemler alıyor?" sorusuna is şöyle yanıt verdi:

3 NATO müttefikinin gerçekleştirdiği harekat sınırları belli ve rejimin kimyasal tesislerini hedef alan bir harekat. Bunun sonrasında gerilimin tırmanması için bir sebep yok. Uluslararası toplum buna sessiz kalamaz mesajı vermiş olduk.

TÜRKİYE'YE ÖVGÜ...

Suriye'ye yönelik saldırıya Türkiye'nin destek vermesine ilişkin Soltenberg, "Türkiye'nin güçlü mesajını takdir ediyorum. Rusya'nın da bölgede Esad rejimine verdiği destek açısından Türkiye'nin öneminin altını çizmek lazım. Türkiye çok değerli bir NATO müttefiki. Afganistan ve Kosova'da da NATO'ya ciddi bir destek sağlıyor. NATO, bu noktada kararlı dursa da Rusya ile de diyalogu sürdürmek istiyor. NATO, sisyasi diyalogtan memnun" ifadelerini kullandı.

YPG'YE CEVAP VERMEDİ

Soltenberg, "ABD, YPG'ye destek veriyor. İki ülke arasında gerilimin artmasını bekliyor musunuz? Türkiye, DEAŞ'la mücadelede koalisyon güçlerine destek veriyor" sırusuna ise kaçamak bir cevap vererek, "İki taraf arasında gerçekleşen görüşmelere ve diyaloga destek veriyorum. Bu durum oldukça memnun edici. Bugün bunu Ankara'daki temaslarımızda da dile getireceğiz" dedi.

İLGİLİ HABERLER